Moda Nedir?

Moda Nedir?

Moda Nedir?

Dünya üzerinde genel anlam olarak moda, kişinin kendisine yakışanı giymesi olarak tarif edilmektedir. Fakat moda sadece giyim sektöründe değil tüketim trendleri olarak kullanılmaktadır. Yani giyim, aksesuar, dekorasyon gibi alanlarda da trend olan ürünler için kullanılabilir. Diğer bir şekilde tarif etmek gerekirse hayatın belirli kısımlarında geçici olarak hâkim olan zevklerdir. Moda genel olarak yaşamın her kısmında olan bir kavram olsa da belirttiğimiz gibi genel olarak giyim konusunda karşımıza çıkmaktadır. Aslında geçmiş yüzyıllara ve hatta bin yıllara bakıldığında moda kavramının o zamanlarda da mevcut olduğu görülmektedir. Tarihte dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan insanların giysilerine bakıldığında farklı renklerde ve farklı türlerde kumaşlardan elbiseler yapıldığı görülebilmektedir.

Moda Nedir?

Eskiden Çinli kızların ayaklarının küçük kalması için uğraşılması bile toplumda modanın var olduğuna bir kanıttır. Tarihte biraz daha yakın zamanlara bakıldığında, yani 15. ve 16. yüzyıllara gelindiğinde giyim sektörünün ve modanın daha da geliştiği gerçeğine ulaşılmaktadır. Bu asırlarda giyim sektöründe gelişmeler olması ile birlikte herkesin zevkine göre giyim ürünleri ürettiği ve moda kavramının biraz daha yaşamın içine girdiği görülmektedir. Tarihte daha da yakın zamanlara bakıldığında moda evleri denilen yerlerin hayatımıza girdiği görülmektedir. 19. yüzyılda kurulan moda evleri giyim sektörünü daha da profesyonel bir hale sokmuştur. Moda evleri sayesinde artık giyim sektörü işin ehli kişiler tarafından yürütülür olmuştur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece giyim sektöründe değil düşünce ve fikir akımlarında da moda kavramı bulunmaktadır. Geçmiş yıllara bakıldığında müzik akımları hippi, punk gibi akımlardı. Özellikle gençler arasında moda olan bu akımlar günümüzde ise bitmiş durumdadır. Bu da o zamanki müzik akımlarının sadece bir moda olduğunu ve müzik alanında modanın değiştiğini göstermektedir.

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir